PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή παρταινέρ σε λούτινο rοseicollis και peachface....

Το Σάββατο 6-7-2013 το βράδυ θα πραγματοποιηθούν εργασίες συντήρησης και αναβάθμισης του φόρουμ και ενδέχεται να παραμείνει κλειστό για 1-2 ώρες.
Ευχαριστούμε για τη κατανόηση και τη συνεργασία σας μαζί μας !!!

mike1
26-08-12, 18:25
γεια σας και παλι παρεα του BN,θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται πιο ομαλα μια πιθανη αλλαγη αναμεσα στα δυο ζευγαρια των reseicollis που εχω,να εξηγησω καλυτερα τι εννοω,εχω 3 ζευγαρια τα δυο προαναφερθεντα και ενα fisher,εκ των πραγματων να μπλεξω το fisher με τα reseicollis δεν προκειτε γιατι ειμαι κατα του υβριδισμου με στειρους απογονους....μιλαω για μια πιθανη αλαγη σε περιπτωση που ουτε το ζευγαρι λουτινο ουτε το peach face ειναι μεταξυ τους ζευγαρια,ειναι ηδη κανα μηνα μαζι και συμπεριφερονται σαν ζευγαρια με ταισματα χαδια κ.τ.λ.,ενταξει ξερω οτι αυτο ειναι φυσικο στα love birds αλλα οπως και να εχει τα πουλια εχουν μeταξυ τους πλεον δεσιμο,αν λοιπον ανaγκαστω εκ των πραγματων να βαλω ενα peach face με ενα λουτινο και χωρισω τα υπαρχοντα ζευγαρια πως θα το κανω πιο ομαλα χωρις τσακομους και τσαμπουκαδες?????και για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα περναω και στην δευτερη ερωτηση μου στην περιπτωση που δημιουργηθει ενα ζευγαρι αναμεσα στα peach στα λουυτινο τα ""υπολοιπα""???δηλαδη ενα peach και eνα λουτινο που θα περισευουν,τι reseicollis θα μπορουσα να αποκτησω ετσι ωστε να εχω ομορφα αποτελεσματα??εννοειτε δεν μιλαω για να βαλω το λουτινο παλι με λουτινο και το peach παλι με peach αλλα για καποιες αλλες χρωματικες μεταλλαξεις των reseicollis.:signsandflags28: για το μεγεθος του μυνηματος και τις πολλες αποριες.......

Marilenaki
28-08-12, 10:33
Καλησπέρα MIKE. Το μήνυμα σου είναι λίγο μπερδεμένο...

αν κατάλαβα καλά εχεις 1 ζευγάρι peach-face (λογικα πρασινα??), 1 ζευγάρι peach-face lutino και ένα Fischer.
Υποθέτω ότι το κάθε ζευγάρι το εχεις φτιαξει εσυ συμφωνα με τα χρώματα (αφού δεν ξέρεις το φύλο) και είναι το καθένα σε δικό του ξεχωριστό κλουβί. Τώρα εσυ θες να αλλαξεις τα ζευγάρια σου σε ενα πρασινο και ενα κιτρινο για να πετυχεις πιθανοτατα ζευγαρι??
Η πιο ευκολη λυση σε αυτό ειναι να τα βαλεις και τα 4 πουλια σε μια μεγάλη κλουβα και να παρατηρήσεις τις αντιδρασεις τους. αν τα πουλια δεν ειναι μωρα/νεαρα οταν θα αρχισει να μπαινει η περιοδος της αναπαραγωγης τα ζευγαρια σου θα χωριστουν.
Επίσης αν τους εχεις χαρτάκια στο κλουβί αν τα θηλυκά είναι πάνω απο 6 μηνών θα τα καταλάβεις γιατι θα βάζουν χαρτάκια στη πλάτη τους για να φτιαξουν φωλια. μολις εντοπισεις τα οριστικα ζευγαρια κατα τη περιοδο της αναπαραγωγης τα χωρίζεις για να μην εχεις προβληματα επιθετικότητας.

εννοειτε δεν μιλαω για να βαλω το λουτινο παλι με λουτινο και το peach παλι με peach αλλα για καποιες αλλες χρωματικες μεταλλαξεις των reseicollis

δηλαδή?

mike1
29-08-12, 00:14
εννοω μαριλενακι οτι αν τελικα τα peach face(ναι ειναι τα πρασινα με το πορτοκαλι προσωπο) και τα lutino δεν ειναι μεταξυ τους ζευγαρια και εστω οτι απο την τετραδα αυτη καταφερω να βγαλω ενα ζευγαρι lutino-peachface τα αλλα 2 δηλαδη ενα lutino kai ena peach face θα περισευουν και θεωρητητκα θα ναι ιδιου φυλου, πιοες θα ηταν οι καλυτερες επιλογες για να τα κανω ζευγαρια οσων αφορα τις χρωματικες μεταλαξεις,δηλαδη τι πουία να ψαξω να βρω για να τα κανω ζευγαρια??

zack27
29-08-12, 00:15
Βαλε αν θες φωτο απο τα πουλακια σου να δουμε και να σου πουν τα παιδια! νομιζω οτι ισως καταλαβουν καλυτερα τις μεταλλαξεις!

vagelis76
29-08-12, 00:30
**Αν δε ξέρεις σίγουρα το παρελθόν των πουλιών...και τι αίμα -γονίδια κουβαλάνε ,δε μπορείς να ξέρεις τι απογόνους θα σου δώσουν...
Αυτό θα το καταφέρεις στις επόμενες γέννες και με δικούς σου γεννήτορες που θα ξέρεις τι χαρακτηριστικά κουβαλάνε και μπορούν να τα μεταδώσουν.
Μεγάλο κεφάλαιο αυτό των γονιδίων και της γενετικής...που θα το εμπεδώσεις όταν αρχίσουν να σκάνε οι πρώτοι νεοσσοί σου ...

mike1
29-08-12, 01:02
θα προσπαθησω ν ανεβασω αυριο φοτο απο τα reseicollis,τα fisher ειναι αυτα που φενοντα στην φοτο του προφιλ μου,σιγουρα βαγγελη πρεπει να ξερεις το γενεολογικο δενρο των πουλιων για να πεισ με σιγουρια τι απογονους θα σου δωσουν αλλα εγω λεω αν υποθεσουμε οτι ειναι καθαρα peach face kai lutino τι θα ταιριαζε καλυτερα σαν παρτενερ....