PDA

Επιστροφή στο Forum : Μάδημα θηλυκιάς για αναπαραγωγή τον Νοέμβριο

Το Σάββατο 6-7-2013 το βράδυ θα πραγματοποιηθούν εργασίες συντήρησης και αναβάθμισης του φόρουμ και ενδέχεται να παραμείνει κλειστό για 1-2 ώρες.
Ευχαριστούμε για τη κατανόηση και τη συνεργασία σας μαζί μας !!!

Alice
12-11-12, 23:25
http://imageshack.us/a/img585/953/p1050172r.jpg

http://imageshack.us/a/img42/9674/p1050185fz.jpg

Η Αννουλα μας !! Αδελφη του Παρουλη απο ιδια γεννα...Η μαμα τους ηταν μια κιτρινη-λεμονι πανεμορφη καναρα το Μητσακι μου(και η μεγαλη μου αδυναμια !! Δε θα την ξεχασω ποτε...:( )...
(Ειναι λιγακι ταλαιπωρημενη γιατι κανει αυγα και μαδιεται για να κανει φωλια....:( Θελει σονι και ντε να γινει μανα !!! :( Αλλα θα γινει καλα !! :) )Ειναι ιδιοι μονο που η Αννουλα εχει μια ξανθια ανταυγεια στο σβερκο !! :P

Tasrek
12-11-12, 23:54
Την θηλυκιά καλά θα κάνεις να την βγάλεις από την κλούβα άμεσα. Δεν είναι εποχή για αναπαραγωγές και πρέπει να «φρενάρεις» αυτήν την συμπεριφορά.
Ταλαιπωρείται δίχως λόγο.

Alice
12-11-12, 23:58
Αννα θα σου στειλω μηνυμα καλυτερα... ;)
Τασο το ξερω... Εχεις απολυτο δικιο.... Θα προσπαθησω αλλα ειναι δυσκολο γιατι η κλουβα ειναι πολλη μεγαλη... Δινω μονο σπορους και νερο(μερικες φορες με ασβεστιο...)... Δε λεει να ξεπυρωσει η ρουφιανα !!
Τα νεα μου πουλακια πως σου φαινονται?? :)

Alice
13-11-12, 00:18
Τασο δεν την εχω βαλει για αναπαραγωγη !! Σε καμμια περιπτωση.....!! Τα αυγα της πετιουνται επιτοπου !!!!

Tasrek
13-11-12, 00:20
Αρχικά να τονίσω πως δεν είναι δυνατόν να αλλάξεις αλλάζεις το σιτηρέσιο ενός πουλιού όταν μέσα στην κλούβα υπάρχουν ένα σωρό άλλα πουλιά που δεν χρειάζονται αλλαγή.

Έχεις όντως διαπιστώσει ότι μαδιέται για να κάνει φωλιά;; Την έχεις ελέγξει για εξωπαράσιτα;
Πρέπει να την απομονώσεις άμεσα. Να της κρατήσεις σταθερή διατροφή, να μειώσεις τις ώρες του φωτισμού σταδιακά και όχι απότομα.
Αυτή η περίοδος είναι περίοδος ανάπαυσης μετά την αναπαραγωγή και την πτερόρροια. Το μόνο που κερδίζεις είναι να έχεις ένα εξαντλημένο καναρίνι στην αρχή της επόμενης αναπαραγωγικής περιόδου.

Alice
13-11-12, 00:43
Προφανως και δεν εχω αλλαξει το σιτηρεσιο των πουλιων μου !! Εγω ξερω οτι τωρα ειναι περιοδος αναπαυσης και γι αυτο το λογο βαζω αυγοτροφη και πρασιναδα αραια και που για να μην τα πυρωσω......

Το πουλακι δε ξυνεται καθολου και δεν νομιζω οτι με 17 βαθμους μπορουν να ζησουν οι ψειρες... Το πουλακι μου το ξερω πολυ καλα!! Το κανει αυτο για να κανει φωλια..........

Η κλουβα βρισκεται σε εξωτερικο χωρο οποτε οι ωρες ηλιου ημερισιως ειναι 4,5 ,ενω την ανοιξη (τον μαιο συγκεκριμενα) εχουμε 9,6 ωρες... Εχει νομιζω αισθητη διαφορα για να καταλαβει οτι ΔΕΝ ειναι περιοδος αναπαραγωγης...

Το βιβλιο που με επεισε να παρω την κλουβα και να τα βαλω ολα μαζι ειναι το βιβλιο "Καναρινια", εκδοσεις Καρακωτσογλου για τους παρακατω λογους(προσθετω παραρτηματα) :

1."Τα καναρινια ζουν κατα κανονα στη φυση σε σμηνη. Όποιος διαθετει μια ομαδα καναρινιων στο σπιτι του, διαπιστωνει ποσο μεγαλη ποικιλια υπαρχει στη συμπεριφορα των πουλιων αυτων."

2."Μια εναλλακτικη λύση για τη διαβίωση των πουλιων προσφέρπυν κλουβες τοποθετημενες σε καποιο δωματιο ή στον κηπο ή σε καποιο μπαλκονι. Τα πλεονεκτηματα τους ειναι προφανη: με καποιες απλες προσθηκες μπορουν να αποτελεσουν εναν ΙΔΑΝΙΚΟ χωρο διαβιωσης για τα καναρινια. Επισης δε χρειαζεται να σχολειστε με την καθημερινη τους πτηση, αφου υπάρχει αρκετος χωρος για το πεταγμα των πουλιων και μαλιστα οποια στιγμη το θελησουν!"

3."Αν βεβαια διαθετετε κλουβα με αρκετο ελευθερο χωρο, μπορειτε να τα κρατησετε εκει και να δημιουργησετε ενα μικρο σμηνος πουλιων."

Εγω θελω να προσφερω στα πουλακια μου το ΤΕΛΕΙΟ !! Πιστευω οτι μεσα στην κλουβα που εχουν απλεττο χωρο να πετανε ειναι ευτυχισμενα και πιο υγειη γιατι τα πουλια ειναι για να πετανε και οχι να ειναι στριμωγμενα σε κλουβακια 30Χ40Χ50 !!! Εχω δει παρα πολλες κλουβες που μεσα εχουν καρδερινες, φλωρους, καναρινια αρσενικα και θηλυκα χαρουμενα, ευτυχισμενα και ΟΛΑ μαζι..... Ειμαι της αποψης οτι πρεπει να αφηνεις τη φυση να κανει τη δουλεια της και να παρεμβαινεις οταν πρεπει.... Ετσι εχω μεγαλωσει και αυτο προσπαθω να τηρω...

Υ.Γ.: Τασο ο τιτλος που εχεις βαλει με προσβαλει γιατι ποτε δε θα εβαζα τη θηλυκια μου να ζευγαρωσει τον νοεμβριο...!!

Αυτη ειναι η αποψη μου !!

Ευχαριστω πολυ !! :)

vagelis76
13-11-12, 01:15
της αποψης οτι πρεπει να αφηνεις τη φυση να κανει τη δουλεια της και να παρεμβαινεις οταν πρεπει.... Ετσι εχω μεγαλωσει και αυτο προσπαθω να τηρω...

αυτό σου επισήμαναν παραπάνω τα παιδιά...οτι πρέπει αυτή τη στιγμή να παρέμβεις και να σταματήσει η κανάρα να προσπαθεί να χτίσει φωλιά,μέσα στο χειμώνα.Ένα τρόπος να την αποτρέψεις λοιπόν είναι να τη χωρίσεις από τα αρσενικά. και να ακολουθήσεις διαφορετική διατροφή,καθώς και να αλλάξεις τις συνθήκες που ευνοούν την αναπαραγωγή,ώστε να ηρεμήσει.

Τασο δεν την εχω βαλει για αναπαραγωγη !! Σε καμμια περιπτωση.....!! Τα αυγα της πετιουνται επιτοπου !!!!

Σημασία έχει να σταματήσει να γεννά αυγά και όχι αφού τα γεννήσει να τα πατάς.Η εξάντληση του οργανισμού της δε μειώνεται όταν γεννά ασταμάτητα αυγά.

Tasrek
13-11-12, 01:20
Προφανως και δεν εχω αλλαξει το σιτηρεσιο των πουλιων μου !! Εγω ξερω οτι τωρα ειναι περιοδος αναπαυσης και γι αυτο το λογο βαζω αυγοτροφη και πρασιναδα αραια και που για να μην τα πυρωσω......
Σωστά κάνεις.

Το πουλακι δε ξυνεται καθολου και δεν νομιζω οτι με 17 βαθμους μπορουν να ζησουν οι ψειρες... Το πουλακι μου το ξερω πολυ καλα!! Το κανει αυτο για να κανει φωλια..........
Οι ψείρες ίσως όχι, τα ακάρεα ναι.

Η κλουβα βρισκεται σε εξωτερικο χωρο οποτε οι ωρες ηλιου ημερισιως ειναι 4,5 ,ενω την ανιξη (τον μαιο συγκεκριμενα) εχουμε 9,6 ωρες... Εχει νομιζω αισθητη διαφορα για να καταλαβει οτι ΔΕΝ ειναι περιοδος αναπαραγωγης...
Αν ρίξεις μια ματιά εδώ: Υπολογισμός ημερήσιου φωτός για όλες τις χώρες (http://www.birdnest.gr/showthread.php?t=213)

θα δεις ότι για σήμερα το ημερήσιο φως είναι: Daylight (Today: 10:13)

Το βιβλιο που με επεισε να παρω την κλουβα και να τα βαλω ολα μαζι ειναι το βιβλιο "Καναρινια", εκδοσεις Καρακωτσογλου για τους παρακατω λογους(προσθετω παραρτηματα) :

1."Τα καναρινια ζουν κατα κανονα στη φυση σε σμηνη. Όποιος διαθετει μια ομαδα καναρινιων στο σπιτι του, διαπιστωνει ποσο μεγαλη ποικιλια υπαρχει στη συμπεριφορα των πουλιων αυτων."

2."Μια εναλλακτικη λύση για τη διαβίωση των πουλιων προσφέρπυν κλουβες τοποθετημενες σε καποιο δωματιο ή στον κηπο ή σε καποιο μπαλκονι. Τα πλεονεκτηματα τους ειναι προφανη: με καποιες απλες προσθηκες μπορουν να αποτελεσουν εναν ΙΔΑΝΙΚΟ χωρο διαβιωσης για τα καναρινια. Επισης δε χρειαζεται να σχολειστε με την καθημερινη τους πτηση, αφου υπάρχει αρκετος χωρος για το πεταγμα των πουλιων και μαλιστα οποια στιγμη το θελησουν!"

3."Αν βεβαια διαθετετε κλουβα με αρκετο ελευθερο χωρο, μπορειτε να τα κρατησετε εκει και να δημιουργησετε ενα μικρο σμηνος πουλιων."
Αν θες να συγκρίνεις όπως ο συγγραφέας την ζωή των πουλιών στην φύση με τα εγκλωβισμένα πουλιά τότε και μια κλούβα όσο είναι το δωμάτιο να είχες θα ήταν λίγη σαν χώρος. Ουδείς αμφισβητεί πως η κλούβα είναι ο καλύτερος τρόπος για να κρατάς καναρίνια.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχεις μια θηλυκιά, που δεν λέει να σταματήσει να γεννάει, εξαντλείται σωματικά, αντιμετωπίζει τον ανταγωνισμό των υπολοίπων πουλιών και περνάει τον χειμώνα με μαδημένη πλάτη.
Για να μπορέσεις αναστρέψεις αυτήν την διαδικασία πρέπει να το απομονώσεις για να ηρεμήσει, να σταματήσουν τα οπτικά ερεθίσματα από τα αρσενικά και να μπορέσει να επανέλθει στην φυσιολογική συμπεριφορά για την εποχή αυτή.

Εγω θελω να προσφερω στα πουλακια μου το ΤΕΛΕΙΟ !! Πιστευω οτι μεσα στην κλουβα που εχουν απλεττο χωρο να πετανε ειναι ευτυχισμενα και πιο υγειη γιατι τα πουλια ειναι για να πετανε και οχι να ειναι στριμωγμενα σε κλουβακια 30Χ40Χ50 !!! Εχω δει παρα πολλες κλουβες που μεσα εχουν καρδερινες, φλωρους, καναρινια αρσενικα και θηλυκα χαρουμενα, ευτυχισμενα και ΟΛΑ μαζι..... Ειμαι της αποψης οτι πρεπει να αφηνεις τη φυση να κανει τη δουλεια της και να παρεμβαινεις οταν πρεπει.... Ετσι εχω μεγαλωσει και αυτο προσπαθω να τηρω...
Άρα πιστεύεις πως δεν χρειάζεται να παρέμβεις περεταίρω;

Υ.Γ.: Τασο ο τιτλος που εχεις βαλει με προσβαλει γιατι ποτε δε θα εβαζα τη θηλυκια μου να ζευγαρωσει τον νοεμβριο...!!
Τα παράπονά σου στην κανάρα. Αυτή θέλει να αναπαραχθεί από μόνη της, δεν την έβαλες προφανώς εσύ. Άρα λοιπόν άκυρο το σχόλιο.

Alice
13-11-12, 01:21
Και μονη της να την βαλω τα ιδια θα κανει... Πιστεψε με Βαγγελη......
Το ξερω πολυ καλα το πουλακι μου....

vagelis76
13-11-12, 01:31
Και μονη της να την βαλω τα ιδια θα κανει... Πιστεψε με Βαγγελη......
Το ξερω πολυ καλα το πουλακι μου....

Το έκανες και για πόσο καιρό????
Το λες με τόση σιγουριά που εμένα δε με πείθει, ξέροντας ότι τα πουλιά είναι ανατρεπτικά πουλιά σε θέματα συμπεριφοράς.....

Έχω βιώσει κανάρα που θέλοντας να τη σταματήσω στη 2η γέννα,εκείνη προχώρησε σε 3η. Της αφαίρεσα τα αυγά αυγού ολοκλήρωσε τη γέννα τους.Την είχα χωρίσει πριν απόν αρσενικό και αφαίρεσα και τη φωλιά μαζί με τα αυγά...
Εκείνη επι 1 μήνα καθόταν στο πάτο του κλουβιού με τα πόδια της να μη πατάνε στη σχάρα αλλά να ακουμπάει η κοιλία της σα να κλωσσούσε. Την άφησα έτσι ώσπου μετά από 1 μήνα μόνη της ανέβηκε στο κλαδί και ποτέ δε ξαναπαρουσίασε αυτή τη συμπεριφορά.
Μιλώντας με έμπειρο άνθρωπο στις αναπαραγωγές του είδους...κατάλαβα ότι το λάθος που μάλλον έκανα,ήταν ότι την άφησα να γεννήσει όλα τα αυγά και μετά της αφαίρεσα φωλιά και αυγά, με αποτέλεσμα να τη μπερδέψω .

Alice
13-11-12, 01:47
Ενταξει !! Βαγγελη με επεισες!! Τωρα ομως μπορεις να μου βρεις τροπο να βγαλω τη θηλυκια απο την κλουβαρα και να μην εχω και κανεναν δραπετη........??

Υ.Γ.: Αποχη δε θελω να χρησημοποιησω !! Το θεωρω βαρβαρο...... :(

Alice
13-11-12, 01:52
Και πες οτι την πιανω και την βαζω σε κλουβακι... Θα σου πω τι θα κανει Βαγγελη... Θα κοβει χαρτακια και θα κανει αυγα....!! :( Τι να ακω για να αποφυγω αυτη της τη συμπεριφορα ???

Για ποσο καιρο να την αφησω μονη της ;;;
Θα τη σκεπαζω με σεντονι και ποτε θα της το βγαζω?? Δλδ ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται ;;
Απο διατροφη ??? :)

vagelis76
13-11-12, 01:54
Δεν είναι και τόσο βάρβαρο με την απόχη...άλλωστε θα το κάνεις μια φορά.

Ένας άλλος τρόπος είναι να τη πιάσεις στον ύπνο,θα εντοπίσεις που κοιμάται και θα τη πιάσεις στα σκοτεινά.

Alice
13-11-12, 01:57
Αααααα αυτο ειναι καλοοο !!! Θα την πιασω στον υπνο........

Και τωρα πες μου σε παρακαλω.....

Διατροφη, ωρες που θα κοιμαται, ποσο καιρο θα κανει να συνελθει ;; Μετα μπορω να τη ξαναβαλω στην κλουβα ετσι ;;;

Σ ευχαριστω πολυ !!! :) :)

Douke-Soula
13-11-12, 02:04
να βαλεις την καναρα σε ενα κλουβι με 5 αρσενικα παλι ,για ποιο λογο;

Alice
13-11-12, 02:05
Γιατι θελω να τα εχω ΟΛΑ μαζι........ Οπως τα εχουν και παρα πολλοι αλλοι που ξερω.... Δε θελω να τα εχω χωρισμενα...

Alice
13-11-12, 02:11
Και ολο το καλοκαιρι που την κοπελια την ειχα σε ζευγαρωστρα με την μανα της ολο και μου αφηνε και καποιο αυγο.... :/
Ας πουμε στην κλουβα του Αλεξναδρου γιατι δε λετε να χωρισει τα θηλυκα με ατα αρσενικα /??? :/

Υ.Γ.: Δεν εχω κανενα θεμα με τον Αλεξανδρο απλα το εφερα σαν παραδειγμα γιατι κι γω ετσι θελω να τα εχω τα πουλακια μου.. Ολα μαζι μονιασμενα...!!

vagelis76
13-11-12, 02:13
Και πες οτι την πιανω και την βαζω σε κλουβακι... Θα σου πω τι θα κανει Βαγγελη... Θα κοβει χαρτακια και θα κανει αυγα....!! :( Τι να ακω για να αποφυγω αυτη της τη συμπεριφορα ???

Το ιδανικό είναι να μπει σε μια ζευγαρώστρα που θα είναι όλη δικιά της για το Χειμώνα....και αν την Άνοιξη επιθυμείς αναπαραγωγή,θα της βάλεις χώρισμα και ένα αρσενικό δίπλα της για να ξεκινήσει η διαδικασία ερωτικής διάθεσης ξανά.
Αν δεν έχει πρόσβαση σε χαρτάκια και υλικά που της θυμίζουν φωλιά , θα σταματήσει.Και φυσικά δε βάζεις φωλιά.

Για ποσο καιρο να την αφησω μονη της ;;;
Θα τη σκεπαζω με σεντονι και ποτε θα της το βγαζω?? Δλδ ποσες ωρες πρεπει να κοιμαται ;;
Απο διατροφη ??? :)

Εγώ θα το έκανα για πάντα...τα θηλυκά μου σε ξεχωριστά κλουβιά από τα αρσενικά και ενώνονται μόνο κατά τη περίοδο της αναπαραγωγής.
Αν τη βάλεις στη κλούβα για να γεννήσει θα έχεις τα εξής προβλήματα...
-1 αιμομιξίες εφόσον υπάρχουν παιδιά της μέσα(αν κατάλαβα σωστά)
-2 μάχες και εξάντληση της από τη πολιορκία όλων των αρσενικών μαζί.Εκείνη θα έχει φωλιά και κάποιος αρσενικός θα τη κυνηγάει για να τη βατέψει... ή θα της χαλάει τη φωλιά και θα της σπάει τα αυγά.

Μείωσε της το ημερήσιο φως κατα 1 ώρα.
από διατροφή ξεκίνα με το μείγμα σπόρων και όταν ηρεμήσει ακολουθείς ότι και στα υπόλοιπα.

vagelis76
13-11-12, 02:18
Και ολο το καλοκαιρι που την κοπελια την ειχα σε ζευγαρωστρα με την μανα της ολο και μου αφηνε και καποιο αυγο.... :/
Ας πουμε στην κλουβα του Αλεξναδρου γιατι δε λετε να χωρισει τα θηλυκα με ατα αρσενικα /??? :/

Υ.Γ.: Δεν εχω κανενα θεμα με τον Αλεξανδρο απλα το εφερα σαν παραδειγμα γιατι κι γω ετσι θελω να τα εχω τα πουλακια μου.. Ολα μαζι μονιασμενα...!!

Συγκρίνεις τα τετραγωνικά της κλούβας του Αλέξανδρου με εκείνα της δικιάς σου????
Μάλλον θα χρειαστείς καμιά 20αριά κλούβες δικές σου για να καλύψεις του Αλέξανδρου....
επίσης κάτι αντίστοιχο είχε και ο Αλέξανδρος με κανάρα που ήθελε να προχωρήσει σε 6 ή 7η γέννα αν θυμάμαι καλά....
αν το ρωτήσεις θα σου πεί και εκείνος,μαθημένος από τα λάθη του....οτι αναπαραγωγές γίνονται μόνο σε ζευγαρώστρες και μεμονωμένα ζευγάρια.

Alice
13-11-12, 02:23
Σ ευχαριστω πολυ Βαγγελη...

vagelis76
13-11-12, 02:30
Το Τάσο,που διέσπασε το σημείο,ανοίγοντας νέα κουβέντα δίνοντας την ευκαιρία να το συζητήσουμε....
Και ο τίτλος, κατατοπιστικός και ακριβώς πάνω στο θέμα συζήτησης !!!!

Περιμένουμε ενέργειες σου και την καλή εξέλιξη της μικρής σου.