PDA

Επιστροφή στο Forum : Μη τοξικά πλέγματα

Το Σάββατο 6-7-2013 το βράδυ θα πραγματοποιηθούν εργασίες συντήρησης και αναβάθμισης του φόρουμ και ενδέχεται να παραμείνει κλειστό για 1-2 ώρες.
Ευχαριστούμε για τη κατανόηση και τη συνεργασία σας μαζί μας !!!

Φοίβος
12-03-13, 19:28
Ηρθε νομιζω ο καιρος φετος να σχεδιασουμε την μονιμη εξωτερικη κλουβα που θα μενει το ζευγος. Εδω και εναν χρονο σπαμε το κεφαλι μας για το ποιο θα ηταν το καλυτερο σημειο να την στησουμε, να μετρησουμε, να σχεδιασουμε και να παραγγειλουμε σε εναν φιλο που ασχολειται με σιδηροκατασκευες να μας την φτιαξει. Καταλήξαμε επιτελους στο σημειο, που δεν θα το χτυπαει συνεχεια ο ηλιος το καλοκαιρι, που δεν εχει κρυα ρευματα το χειμωνα και που θα ειναι το λιγοτερο ενοχλητικο για τους συγγενεις στο διπλανο σπιτι. Ο πρωτος χειμωνας περασε και τα πουλια ειναι καλυτερα απο ποτε πιστευω. Η Φοιβουκλα μου δηλαδη που την ξερω χρονια. Κι αλλος καλα ειναι, τετοιο κοριτσι που του εδωσα με ολοκληρη προικα που μαζευε χρονια και που μας την χαλασε αυτος σε εναν χειμωνα!:house 11:house 1

Τους εδωσα πριν λιγες ημερες τη φωλια για να ξεμπερδευουμε νωριτερα φετος με την αναπαραγωγη, αν ερθει δηλαδη. Δεν ειναι αυτοσκοπος μου σε καμια περιπτωση αλλα αν ερθουν μωρα θα ειναι καλοδεχουμενα. Πιστευω πως η Φοιβουκλα μου το εχει αναγκη. Χρονια ποροσπαθουσε να βρει σημεια μεσα στο σπιτι για να στεγασουμε την αγαπη μας! :xaxaxaxa:

Θελω να ρωτησω τι πλεγματα να ψαξω νε βρω που να ειναι ασφαλη για τα πουλια κι ανοξειδωτα. Μη τοξικα πανω απ'ολα.

Που να ψαξω και με ποιο ονομα να τα ζητησω? ;)

vagelis76
12-03-13, 23:47
Στο θέμα της Γιώτας προημερών ,αναφέρθηκαν κάποιες λύσεις....
Πιθανή κατασκευή κλούβας (http://www.birdnest.gr/showthread.php?t=3473)

Το ιδανικό πλέγμα θα ήταν αυτό....
http://ru.all.biz/img/ru/catalog/959269.jpeg

θα βρεις εδώ κάποια παρόμοια,αλλά δε μπόρεσα να βρώ πως θα τα αποκτήσουμε,αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει!!
http://www.ru.all.biz/el/plghma-yfant-ap-anoksedhoto-bgg1066785#1214515

Υπάρχει και στην Ελλάδα,δείτε...ανοξείδωτα πλέγματα.

http://www.geroninox.eu/wiremeshes/flexibly/

http://www.youtube.com/watch?v=QKLDF71epo0

Στην αναζήτηση σου ψάξτο ως Αρχιτεκτονικά πλέγματα αλουμινίου ή ανοξείδωτα πλέγματα.

Με το καλά υλοποιήσετε τα σχέδια σας Ανέστη !!

Dream Syndicate
13-03-13, 00:36
Ανέστη ρώτα και τον Κωνσταντίνο να σου πει για το πλέγμα που έβαλε πως λέγεται.

Jacko & Emily (Gold-Blue Macaw) οι προετοιμασίες ξεκίνησαν δυναμικά... (http://www.birdnest.gr/showthread.php?t=3520)

Φοίβος
13-03-13, 13:46
Ευχαριστω παιδια, τα εχω ξαναδιαβασει αλλα ηθελα να δω μηπως υπαρχει καποια συγκεκριμενη ονομασια που το ζητας. Σε αλλο θεμα ειδα πως καποια παρομοια πλαγματα ειπατε πως ειναι τοξικα.

Θα ρωτησω για αλουμινιου λοιπον το οποιο σιγουρα δεν ειναι τοξικο. Αν πω απλως ανοξειδωτο δεν ξερω τι αλλο μπορει να ειναι. Φανταζομαι το πλεγμα αλουμινιου θα πουλιεται σε τιμη χρυσου σχεδον ετσι? :p

Επειδη ειμαι ανιδεος απο κατασκευες γενικοτερα ρωταω για να φυλαμε τα ρουχα μας. ;)

saxo_29
14-03-13, 09:09
Καλημέρα Ανέστη. Εγώ πήρα πλέγμα γαλβανιζε απο μαγαζι στην οδό Αθηνας. Εχει τετράγωνακια 1x1, τιμή 13€ το μετρο.

Φοίβος
14-03-13, 10:27
Καλημέρα Ανέστη. Εγώ πήρα πλέγμα γαλβανιζε απο μαγαζι στην οδό Αθηνας. Εχει τετράγωνακια 1x1, τιμή 13€ το μετρο.

Κωστα ειχα διαβασει καπου στο φορουμ οτι το γαλβανιζε δεν ειναι καταλληλο. Ας με διορθωσουν οι γνωστες αν κανω λαθος.

Tasrek
14-03-13, 11:54
Κωστα ειχα διαβασει καπου στο φορουμ οτι το γαλβανιζε δεν ειναι καταλληλο. Ας με διορθωσουν οι γνωστες αν κανω λαθος.

Σωστός

Κίνδυνος σε κουνελόσιτα και γαλβανιζέ αντικείμενα! (http://www.birdnest.gr/showthread.php?t=1235)

saxo_29
14-03-13, 12:50
Ανεστη και Τασο Μου κάνει εντύπωση αυτό που λετε; Δεν μιλάω για επιγαλβανιζομενο η επινικελομενο αλλα για πλέγμα όλο γαλβανιζε ( δεν μπορεί να ξεφλουδησει δηλαδή), το αλουμίνιο θεωρείται ποιο ασφαλή ακόμη και εάν είναι ποιο "δηλητηριώδη " σαν μέταλλο; Μην ξεχνάμε πως αντιδρά το αλουμίνιο στις κουτσουλιες. Που στιριζεται η θεωρεία αυτή για το γαλβανιζε πλέγμα που στην ουσία είναι ανοξειδοτο;
διαβασα της Marlene το άρθρο αλλα αυτό σημαίνει ότι ακόμη και τα αγορασμενα κλουβιά με νικελ χρωμα είναι ακατάλληλα μιας και είναι επιγαλβανιζομενα. Θεωρητικά τότε μόνο κλουβιά με ηλεκτροστατικη βάδην είναι ασφαλή. Το αλουμίνιο που μερικοί χρησιμοποιούν δεν οξειδωνεται με τον ίδιο τροπο που ανάφερε η Μarlene ( λευκή σκόνη ) ;

Φοίβος
14-03-13, 17:18
Ανεστη και Τασο Μου κάνει εντύπωση αυτό που λετε; Δεν μιλάω για επιγαλβανιζομενο η επινικελομενο αλλα για πλέγμα όλο γαλβανιζε ( δεν μπορεί να ξεφλουδησει δηλαδή), το αλουμίνιο θεωρείται ποιο ασφαλή ακόμη και εάν είναι ποιο "δηλητηριώδη " σαν μέταλλο; Μην ξεχνάμε πως αντιδρά το αλουμίνιο στις κουτσουλιες. Που στιριζεται η θεωρεία αυτή για το γαλβανιζε πλέγμα που στην ουσία είναι ανοξειδοτο;
διαβασα της Marlene το άρθρο αλλα αυτό σημαίνει ότι ακόμη και τα αγορασμενα κλουβιά με νικελ χρωμα είναι ακατάλληλα μιας και είναι επιγαλβανιζομενα. Θεωρητικά τότε μόνο κλουβιά με ηλεκτροστατικη βάδην είναι ασφαλή. Το αλουμίνιο που μερικοί χρησιμοποιούν δεν οξειδωνεται με τον ίδιο τροπο που ανάφερε η Μarlene ( λευκή σκόνη ) ;

Κωστα δεν εχω ιδεα για οσα ρωτας. :love9: Μου ακουγονται σαν γερμανικα.... αγ,βαγ,βουγ,γαβ. :p

Εγω απλα ειπα οτι το διαβασα στο φορουμ αυτο για τα γαλβανιζε χωρις να ξερω αν ειναι 100% αληθινο και που βασιζεται αυτη η θεωρια. Το αλουμινιο ξερω οτι ειναι ασφαλες ομως διοτι και τα δαχτυλιδια που φορουν τα πουλια στα ποδια τους ειναι πολλες φορες απο αλουμινιο.

Εχω την αντυπωση οτι και ο Κωνσταντινος με τους παπαγλους που εφτιαξε κλουβα οτι χρησιμιοποιησε το γαλβανιζε συρμα σαν αυτο που αναφερεις. Και στι Αττικο Παρκο τα κλουβια που εχω δει δεν φαινεται να ειναι απο αλουμινιο αλλα απο το κοινο γαλβανιζε συρμα.

Κανω λαθος?

Πως θα το ξεμπερδεψουμε τωρα αυτο? Δεν θελω να κανω καμια γκαφα!

υ.γ. Τι ειναι η ηλεκτροστατικη βαδην?

vagelis76
14-03-13, 17:42
Με ηλεκτροστατική βαφή είναι βαμμένο το κλουβί του ζευγαριού σου Ανέστη.Είναι ένας ακριβός και δυσεύρετος τρόπος βαφής μετάλλων.

Το γαλβαμιζέ σύρμα,κοινώς κουνελόσιρμα, χρησιμοποιείται ευρέως σχεδόν από όλους τους εκτροφείς ή εκείνους που έχουν πολλά πουλιά θέλοντας να μειώσουν το κόστος.
Το ανοξείδωτο κουνελόσιρμα,λόγο της επεξεργασίας του είναι πιο ανθεκτικό και δε παρουσιάζει την άσπρη σκόνη καθώς και αντέχει στο χρόνο περισσότερο.

Προσωπικά επειδή έχω χάσει 2 πουλιά από δηλητηρίαση μετάλλου,δε θα διακινδύνευα να βάλω μέσα σε αυτό τα πουλιά μου.Μπορεί να μην έχει άμεση επίδραση η επαφή τους με γαλβανιζέ κουνελόσιρμα αλλά σίγουρα λειτουργεί επιβαρυντικά και ίσως μετά από καιρό υπάρξει μια χρόνια δηλητηρίαση,με δυσάρεστα αποτελέσματα.

Ανέστη,ναι στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο τα κλουβιά είναι από αυτό το κοινό κουνελόσυρμα το οποίο είναι μάλιστα και βαμμένο....Δε ξέρω αν η βαφή τουλάχιστον είναι μη τοξική και έτσι τα προστατεύει από την άμεση επαφή με το ίδιο το σύρμα.

Όποιος το χρησιμοποιεί πάντως,καλό είναι να γνωρίζει ότι μπορεί να έχει και αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία των πουλιών του και με διάφορους τρόπους να τα προστατέψει από αυτό,δίνοντας τους τη δυνατότητα να αποτοξινώνουν τον οργανισμό τους μέσω της διατροφής .

Φοίβος
14-03-13, 17:56
Με ηλεκτροστατική βαφή είναι βαμμένο το κλουβί του ζευγαριού σου Ανέστη.Είναι ένας ακριβός και δυσεύρετος τρόπος βαφής μετάλλων.

Το γαλβαμιζέ σύρμα,κοινώς κουνελόσιρμα, χρησιμοποιείται ευρέως σχεδόν από όλους τους εκτροφείς ή εκείνους που έχουν πολλά πουλιά θέλοντας να μειώσουν το κόστος.
Το ανοξείδωτο κουνελόσιρμα,λόγο της επεξεργασίας του είναι πιο ανθεκτικό και δε παρουσιάζει την άσπρη σκόνη καθώς και αντέχει στο χρόνο περισσότερο.

Προσωπικά επειδή έχω χάσει 2 πουλιά από δηλητηρίαση μετάλλου,δε θα διακινδύνευα να βάλω μέσα σε αυτό τα πουλιά μου.Μπορεί να μην έχει άμεση επίδραση η επαφή τους με γαλβανιζέ κουνελόσιρμα αλλά σίγουρα λειτουργεί επιβαρυντικά και ίσως μετά από καιρό υπάρξει μια χρόνια δηλητηρίαση,με δυσάρεστα αποτελέσματα.

Ανέστη,ναι στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο τα κλουβιά είναι από αυτό το κοινό κουνελόσυρμα το οποίο είναι μάλιστα και βαμμένο....Δε ξέρω αν η βαφή τουλάχιστον είναι μη τοξική και έτσι τα προστατεύει από την άμεση επαφή με το ίδιο το σύρμα.

Όποιος το χρησιμοποιεί πάντως,καλό είναι να γνωρίζει ότι μπορεί να έχει και αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία των πουλιών του και με διάφορους τρόπους να τα προστατέψει από αυτό,δίνοντας τους τη δυνατότητα να αποτοξινώνουν τον οργανισμό τους μέσω της διατροφής .

Αυτο και μονο το ποστ με κανει να μην θελω τιποτε αλλο απο το ανοξειδωτο πλεγμα. Οχι γαλβανιζε αυτο να πω για να το ζητησω ετσι? Ελπιζω να μην ειναι ακριβοτερο απο το να αγορασω μια ετοιμη μεγαλη κλουβα απο το εξωτερικο.

Αν ειναι να βαλω σε ρισκο την υγεια τους καλυτερα να καθισουν στο κλουβι που εχουν τωρα.

saxo_29
14-03-13, 18:59
@Vagelis76

Βαγγελη αυτο που λες γαλβανιζε ειναι αυτο στην παρακατω φωτο;
Το απλο γαλβανισομενο συρμα το ειδα εκει απ οπου πηρα, ηταν αρκετα μαλακο και δουλευοταν ευκολα, αυτο που μου το αποκαλεσε φουλ γαλβανιζε ( πιθανον να λεγεται αλλιως αλλα ο τυπος ειτε βαριοταν ειτε δεν ηξερε ) αυτο λοιπον ειναι παρα πολυ σκληρο και για να το λυγιησεις ηθελε πεντσα αλλιως με τα δαχτυλα ...απλα δεν λυγιζει.

http://i.imgur.com/Cg1GaVD.jpg

Στο πορτακι αυτο που βλεπετε δεν ειναι σκουρια... απομειναριο απο μια φετα μηλο απο την προηγουμενη μερα ειναι που δεν ειχα προλαβει να καθαρησω.xmas21

vagelis76
14-03-13, 20:10
Το δικό σου Κώστα δείχνει να είναι ανοξείδωτο και όχι κουνελόσυρμα.....γατί δεν έχει τα κλασσικά ορθογώνια "παραθυράκια".
Το απλό γαλβανιζέ είναι θαμπό,πολύ πιο οικονομικό και συνήθως μαλακό.Αν το τρίψεις λίγο με το χέρι σου σου αφήνει μια μουτζούρα πάνω σε αυτό.

**Κώστα εσύ έχεις καλύψει το κανονικό κλουβί με αυτό το πλέγμα???Άρα δεν έχετε σε επαφή το πουλί με αυτό ε??

saxo_29
14-03-13, 21:39
Βαγγελη το δικο μου ειναι πολυ γυαλιστερο και δεν βγαζει τιποτα στα χερια οσο και να το τριψεις, οπως ειπα ειναι πολυυυυ σκληρο, και δεν δουλευεται με το χερι. Α κατι που δεν ανεφερα επισης ειναι οτι η καθε ενωση ειναι "κολλημενη / πονταρισμενη".
Επισης το κοτετσοσυρμα μου το εδινε 5ε το μετρο και αυτο 13 το μετρο.

Εγω καλυψα το κλουβι εξωτερικα οπως ειπες για προστασια απο αρπακτικα, δεν χοραει να περασει χερι/ποδι απο αρπακτικο μεσα απο τα τετραγωνακια.
Δεν ειχα αρκετο χωρο να φτιαξω εξωτερικο κλουβι, και μεσα να βαλω το κλουβι του Θησεα, οποτε αυτος ηταν ο καλητερος τροπος προστασιας που μπορουσα να σκεφτω.

Sissy
14-03-13, 22:01
.....Και στι Αττικο Παρκο τα κλουβια που εχω δει δεν φαινεται να ειναι απο αλουμινιο αλλα απο το κοινο γαλβανιζε συρμα.

Κανω λαθος?

Ούτε το πλέγμα που έχουν στα κλουβιά του Αττικού πάρκου

http://i50.tinypic.com/dqooxu.jpg

αλλά ούτε και αυτό το πλέγμα που έχουν βάλει στο London Zoo

http://i46.tinypic.com/2djbe44.jpg

θεωρώ πως είναι κατάλληλα...

saxo_29
14-03-13, 22:12
ΟΚ καταλαβα. Το πλευμα που εχω δεν εχει καμια σχεση με αυτα στις φωτο της Σίσσυ.

Dream Syndicate
14-03-13, 22:18
Και από ότι βλέπω στο Αττικό είναι και βαμμένα και φαγωμένα από τους παπαγάλους η από τις καιρικές συνθήκες.

Φοίβος
15-03-13, 12:32
Το πλεγμα του Κωστα θεωρειται καταλληλο δηλαδη?

αναστασια70
15-03-13, 14:09
Οντως το ινοχ ειναι ακριβο!τηλεφωνησα στην Geroninox και για πλεγμα 1χ1 ζηταει 30$ το τετραγωνικο σην φπα!!αν σκεφτουμε ομως τις συνεπειες με τα αλλα πλεγματα?το αγχος και τι στεναχωρια οταν παθενουν κατι?με λιγη οικονομια και υπομονη πιστευω θα τα καταφερουμε!!!!!

Sissy
15-03-13, 15:32
ψάχνοντας για άσχετο θέμα βρήκα αυτό, ρίξε μια ματιά Ανέστη

http://www.parrotchronicles.com/askavet/safewoodsforbirds_askavet.htm

Marlene
15-03-13, 18:29
Sissy, το άρθρο που βρήκες είναι άψογο. Λέει πολύ σύντομα κ πολύ ξεκάθαρα:

- Γιατί είναι επικίνδυνο κάθε σύρμα που είναι γαλβανιζέ.

(γαλβανιζέ επικάλυψη "ταϊζει" τον παπαγάλο που μασά-σκαρφαλώνει σε αυτά τα κάγκελα με ψευδάργυρο --> σταδιακή δηλητηρίαση)

- Αλλά και γιατί πρέπει να αποφεύγουμε τις συγκολλήσεις...

(δυστυχώς, το μαλακό κράμα που χρησιμοποιείται για την ένωση περιέχει χαλκό... που είναι τοξικός για τα πουλιά.)

Ήθελα απλά να πω πόσο πολύ χαίρομαι που , όχι μόνο που το πρόβλημα του υλικού έχουμε αρχίσει να το παίρνουμε σοβαρά υπόψη, αλλά κυρίως που βρίσκονται και ιδέες για να το ξεπεράσουμε!

Προσωπικά, δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με μεταλλικές κατασκευές για πουλιά, οπότε δεν μπορούσα να βοηθήσω πολύ στις εναλλακτικές για ασφαλή πλέγματα..

Το μόνο που με έκανε να θέλω να θίξω το θέμα ήταν η επιμονή κάποιων παλιών εκτροφέων, πως είναι σωστό μόνο ότι κάνανε οι παλιότεροι.. Ακόμα κι αν κάποια πράγματα είναι κοινώς τόπος πλέον λίγο παραέξω..

Επίσης, η ιδέα για τα αρχιτεκτονικά πλέγματα είναι φοβερή...!!! (face palm όταν το είδα - έπρεπε να το είχα σκεφτεί!)

Προφανώς, και θα υπάρχει κάτι για κατασκευές μεταλλικές μεν, αλλά ανοξείδωτες για αισθητικούς λόγους! Σε περίπτωση που βρείτε κάποιον αντιπρόσωπο, σκεφτείτε και την περίπτωση μαζικής παραγγελίας..!!

(αν πχ φτιάχνουν μεγάλες κατασκευές αρκετά άτομα ταυτόχρονα..) Θα σας βγει σίγουρα πολύ φθηνότερα!

Σχετικά με τα πλέγματα που είδα στο βιντεάκι, να θυμίσω απλά τον κανόνα που ισχύει γενικότερα για τα κλουβιά...

Όσο λιγότερες εσοχές και μικρές αμυχές έχει το πλέγμα, τόσο καλύτερα γιατί θα καθαρίζεται κ ευκολότερα...!!

Στα μικρά σημεία (βλ εικόνα κάτω) κινδυνεύει να μαζεύεται βρωμιά (πχ λιωμένη τροφή/κουτσουλιές) που δεν θα μπορεί να καθαριστεί και έτσι μπορεί να γίνει εστία μόλυνσης..

Αυτός είναι και ο λόγος, που αναπτύχθηκαν τόσο πολύ τα ατσάλινα κλουβιά παρόλο που είναι πολύ ακριβά... Έχουν ελάχιστες ανάγκες συγκόλλησης --> δεν έχουν μικρές εσοχές στο πλέγμα --> καθαρίζονται πολύ ευκολότερα.

Και φυσικά, είναι ασφαλή.

Δύσκολο να καθαριστεί:

http://traveldailynews.gr/photos/cartgkd.jpg

Πρακτικό και -νομίζω- σωστότερο :

http://www.andreolastainless.gr/images/grating/wiremesh.jpg(προσέξτε, δεν φαίνεται να έχει συγκολλήσεις)

saxo_29
15-03-13, 20:26
Μια μικρη "τεχνικης φυσης" διευκρινηση Marlene

Never use soldered wire because solder contains lead, which is extremely toxic. This includes copper, which is usually soldered together.

Οταν μιλαμε για συγκοληση υπαρχει ¨- 1. συγκοληση με καλαι ( αυτο που χρησημοποιουμε σε ηλεκτρονικες συσκευες δηλ. )
αυτο ειναι ακαταλληλο και οντως περιεχει χαλκο και μολυβδο.
2. Ηλεκτροκολληση ( οπως σε ολες τις βαριες σιδεροκατασκευες ).
Αυτο ειναι καταλληλο λογο οτι δεν περιεχει ουτε μολυβδο ουτε χαλκο.
Η ηλεκτροκοληση να το θεσουμε εντελως απλοικα για να καταβαινουμε ολοι, ειναι οταν με
ηλεκτρικη ενεργια θερμαινουμε δυο μεταλικα σωματα και στην ουσια τα κολλαμε με "λιωσιμο"
και κολληση μεταξυ τους.

Marlene
15-03-13, 21:05
aaaa.....:8:

Ναι, αυτή είναι μία απορία που την είχα, γιατί είχα δει συγκολλήσεις και με τους 2 τρόπους αλλά δεν μου είχε διευκρινίσει κανείς για το καλαι... Ευχαριστώ!

(όταν έψαξα τον όρο soldered μου έβγαλε απλά την επεξήγηση της συγκόλλησης δίχως.. διευκρίνηση..! ;) Και πάλι ευχαριστώ!)

Dream Syndicate
15-03-13, 22:32
Άσχετος με το θέμα το οποίο παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Φοίβος
16-03-13, 17:55
Μεγαλη σπαζοκεφαλια μου φαινεται. Γιατι σιγα μην ξερουν εκει που τα πουλανε τοσες λεπτομερειες, ισως βεβαια και αν ξερω και να μου φαινονται εμενα μονο τοσο ξενα ολα αυτα. Μονο προχωρησουμε λιγο με το θεμα θα ξαναρωτησω τη γνωμη σας αν αυτα που παω να διαλεξω ειναι σωστα. ;) Παρολα αυτα μεχρι εδω ηταν πολυτιμη η βηθεια σας! ;)