PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπανιέρες για παπαγάλους

Το Σάββατο 6-7-2013 το βράδυ θα πραγματοποιηθούν εργασίες συντήρησης και αναβάθμισης του φόρουμ και ενδέχεται να παραμείνει κλειστό για 1-2 ώρες.
Ευχαριστούμε για τη κατανόηση και τη συνεργασία σας μαζί μας !!!

Rico
07-07-13, 19:46
Παιδιά που βρίσκουμε μπανιέρα για παπαγάλο;

Tasrek
07-07-13, 19:55
Δεν νομίζω πως κυκλοφορούν ξεχωριστού είδους μπανιέρες για παπαγάλους. Οι κλασσικές μπανιέρες που υπάρχουν στα pet shops κάνουν και για τα μικρού μεγέθους παπαγαλάκια. Στους μεσαίου και μεγάλου μεγέθους μάλλον γίνεται με αυτοσχέδια μέσα. Ας με διορθώσουν αν κάνω λάθος όσοι έχουν εμπειρία πάνω στο θέμα.

andreascrete
07-07-13, 19:58
τους μεγάλους ήμερους παπαγάλους τους κάνουν μπανάκι στο νιπτήρα η στην μπανιέρα! στην δική σου περίπτωση μπορεί να τον ψεκάζεις όταν κάνει ζέστη με ψεκαστήρα ή να του βάλεις ένα μπώλ η πιάτο με νερό να βουτάει.

Rico
07-07-13, 20:04
Ok, ευχαριστώ! Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό με το μπολάκι, όμως φοβάμαι μήπως το αναποδογυρίσει...

Dream Syndicate
08-07-13, 00:10
Μπορείς να βάλεις ένα πήλινο για να είναι βαρύ και να μη γυρίζει.

dia
08-07-13, 01:40
Το πήλινο που σου λέει ο Κωνσταντίνος είναι πολύ ωραίο για μπανιέρα, αλλά μην ξεχάσεις, επειδή γλιστράει να καλύψεις τον πάτο με αντιολισθητικά πατάκια.

Rico
29-07-13, 12:38
βρηκα ενα πηλινο απο γιαουρτι, 27 εκατοστων...λιγο μικρο μου φαινεται ομως!! (το αγορασε η γιαγια μου αλλα επειδη δεν ειχε μεσα το γιαουρτι που ηθελε, μας το εδωσε...)

http://i1312.photobucket.com/albums/t528/eleni354/IMG_20130729_123620_zpsfda9b786.jpg
http://i1312.photobucket.com/albums/t528/eleni354/IMG_20130729_123610_zps30fc8201.jpg

κανει για τον Ρικο;

Belatrix
29-07-13, 12:59
Ελπίζω να μη μυρίζει μετά ο Ρίκο σα να βγήκε από στρούγγα!

Rico
29-07-13, 13:03
οχι καλε!!!! το γιαουρτι θα το φαμε ή θα το πεταξουμε και μετα θα το πλυνω πολυ καλα!!!!!! και μετα θα του το δωσω!!!!!
(απο την βιασυνη μου να γραψω μου επεσε και το κινητο κατω....ποση ατυχια κουβαλαω...;;;)

Belatrix
29-07-13, 14:16
Λες να του αρέσει τελικά η μυρωδιά, που οι άνθρωποι δε θα καταλαβαίνουν αλλά τα πουλιά πολύ καλά, και να μη βγαίνει μετά από μέσα, να παπαριάζει με τις ώρες; Πλάκα κάνω, Ελενάκι, μπράβο σου που τον φροντίζεις τόσο καλά, σαν παιδί σου!
Μην ανησυχείς, κι εγώ όταν βιάζομαι μου πέφτουν όλα και κάνω τον κόσμο μαντάρα!

Rico
29-07-13, 15:30
:) άρα του το βάζω αύριο;

Dream Syndicate
29-07-13, 15:30
όποτε θες,ειδικά αυτές τις ημέρες που έχει ζέστη.

karakonstantakis
29-07-13, 18:55
Ταψάκι από μπακλαβογαλακτομπουρεκο !!!!!! Αμέσως μετά τα καναρίνια μπαίνει στο κλουβί των παπαγάλων !! Νεράκι με 2 κουταλιές του γλυκού Μηλόξυδο για λαμπερό φτέρωμα και προστασία από τυχών παράσιτα !!

http://img571.imageshack.us/img571/1676/6by.png

Konstantin AEK
29-07-13, 19:21
Αλεξανδρε εχεις δοκιμασει να το τριψεις με σφουγγαρι?ειναι αλουμινενιο και βγαζει μαυριλα!δεν το βρισκω καταλληλο για παπαγαλους τουλαχιστον(ουτε για καναρινια αλλα ξερεις καλυτερα!

karakonstantakis
29-07-13, 19:30
Αυτό το "ταλαιπωρημένο" ταψάκι που βλέπεις τους το έχω τουλάχιστον 2 χρόνια Κωνσταντίνε !! Μαυρίλα δεν έχω δει ποτέ μου. φαίνεται άλλωστε !! :)

Konstantin AEK
29-07-13, 19:33
για να φανει θελει τριψιμο!το οτι δεν φαινεται δεν σημαινει πως δεν βγαζει!και τα καναρινια φαινονται να πινουν!οι δε παπαγαλοι παιζει να το δαγκωνουν κιολας!φυλαγε τα ρουχα σου!εγω τουλαχιστον δεν θα το συστηνα παντως!

karakonstantakis
29-07-13, 19:35
Οπως ακριβώς το λες !! ....Και αν έχουν πιει νερό από εκεί !!!!

Konstantin AEK
29-07-13, 19:47
μου φαινεται πως το παιρνεις αψηφιστα!πλυνε το ταψι ωσπου να φαινεται πεντακαθαρο(ωστε να μην πεις πως η μαυριλα ειναι βρωμα)και μετα ξαναπλυντο να δεις τι μαυριλα θα βγαλει!βγαζει ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ λεμε και μπορει να μην παθαν τιποτα 2 χρονια αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι καλο!αν (σκ... στο στομα μου)παθουν κατι θα ψαχνεις να δεις τι εφαγαν μετα!

karakonstantakis
29-07-13, 19:51
Σε πιστεύω βρε Κωνσταντίνε !! Θα έχω το νου μου. Θα το τσεκάρω κάποια στιγμή και θα γράψω !!

Rico
29-07-13, 22:49
αρα εγω παραμενω στον κεσε. Αλεξανδρε οταν λες "μηλοξυδο";;;;

Marilenaki
29-07-13, 22:54
για το κοκατιλ σου το πηλινο πυο εχεις ειναι μικρο, δεν θα χωραει και δεν θα το βολευτει. στα σουπερ μαρκετ υπαρχουν και μεγαλυτερα πηλινα γιαουρτιου. εγω στα δικα μου αυτα χρησιμοποιω και ειναι πολυ βολικα και ανετα.

Rico
29-07-13, 23:03
πηγα προχθες με τη μαμα, δεν βρηκα μεγαλυτερο!!!!! μετα παω σε ταψακι!!!!!!

Rico
29-07-13, 23:04
εκτος αν φτιαξω εγω ενα.....!!!!!!!!!! με πηλο ζωγραφικης!!!!!! αλλα νομιζω αυτο λιωνει με το νερο.....ακυρο....

Nefertiti
29-07-13, 23:27
Αν το πηλινο διχειο που θα χρησιμοποιηθει για μπανιερα βρισκεται συνεχως στον πατο του κλουβιου,δεν θα υπαρχει προβλημα αν κκανει την αναγκη του το κοκατιλακι απο ψηλα;;Γι'αυτο οι μπανιερες που διατιθενται στο εμποριο εχουν ειδικα ''τσιγκελακια'' για να τις κρεμαμε ψηλα και να μειωνεται ο κινδυνος να μολυνεται το νερο απο τις ακαθαρσιες που τυχον να πεφτουν...Συνιστω ν ψαξεις στο εμποριο ή να κατασκευασεις με ασφαλη παντα υλικα μια μπανιεριτσα π να τοποθετειται ψηλα στο κλουβι :)

Rico
29-07-13, 23:40
βρηκα αυτην (βεβαια οι διαστασεις ειναι πιο μικρες κι απ'τον κεσε απ'οτι βλεπω -23Χ15Χ24 -)

http://www.toulias-eshop.gr/datafiles/2587.jpg

αυτο (αλλα απ'οτι βλεπω τα γατζακια ειναι απο την μεσα πλευρα...-22Χ15- )

http://www.plus4u.gr/images/136/137000732.jpg

και αυτο (με επισης απ'οτι βλεπω γατζακια προς τα μεσα... -19Χ18Χ22- ) www.plus4u.gr/c/PET_SHOP/ΠΤΗΝΟ-ΑΞΕΣΟΥΑΡ/?From=Menu (http://www.plus4u.gr/c/PET_SHOP/ΠΤΗΝΟ-ΑΞΕΣΟΥΑΡ/?From=Menu)

Marilenaki
29-07-13, 23:42
Αν το πηλινο διχειο που θα χρησιμοποιηθει για μπανιερα βρισκεται συνεχως στον πατο του κλουβιου,δεν θα υπαρχει προβλημα αν κκανει την αναγκη του το κοκατιλακι απο ψηλα;;Γι'αυτο οι μπανιερες που διατιθενται στο εμποριο εχουν ειδικα ''τσιγκελακια'' για να τις κρεμαμε ψηλα και να μειωνεται ο κινδυνος να μολυνεται το νερο απο τις ακαθαρσιες που τυχον να πεφτουν...Συνιστω ν ψαξεις στο εμποριο ή να κατασκευασεις με ασφαλη παντα υλικα μια μπανιεριτσα π να τοποθετειται ψηλα στο κλουβι :)

μα την μπανιερα δεν την αφηνεις ολη τη μερα μεσα στο κλουβι. μολις κανει το μπανιο του το πουλι την βγαζεις.

Nefertiti
29-07-13, 23:58
τους καλοκαιρινους μηνες ομως δεν ειναι απαραιτητη συνεχως;Γιατι δεν ξερουμε πότε το πουλακι θα θελει ν κανει μπανιο και καθε ποτε θα θελει

Konstantin AEK
30-07-13, 02:58
απο αυτα που εχω διαβασει τα πουλια κανουν μπανιο με 3 τροπους
1.'η σε μπανιερα
2.'η με καταβρεχτηρι(αλλα να μην εχει πιεση)
3.'η με ντουζ 'η κατω απο την βρυση
μεχρι στιγμης η βρωμιαρουλα μου δεχεται μονο το καταβρεχτηρι(αν και το μισει σαν αντικειμενο δεχεται το βρεξιμο!)μια και απο την μπανιερα μονο πινει,το ντουζ αποκλειεται λογω μεγεθους και οταν την εβαλα στη βρυση με σταγονες κατατρομαξε και πεταξε αμεσως!
αν ο Ρικο δεχεται μπανιερα το πηλινο θα κανει δουλεια(και βλεπεις αν χρειαζεται μεγαλυτερο)αν δεν βρισκεις δοκιμασε με ενα πλατυ ταπερ(το πολυ να το χυσει και να θελει αλλαγη το χαρτι)η μπανιερα εχει τα αγγιστρα απο μεσα γιατι στερεωνεται εξω απο το κλουβι σε ειδικες πορτες.
το πηλινο το βαζεις κι αν κανει μπανιο το βγαζεις.αν λερωσει το νερο εχεις το νου σου και το αλλαζεις.δεν χρειαζεται κατασκευες βρες ενα σκευος απο καταλληλο υλικο σε καλο μεγεθος και βαλτο.

Dream Syndicate
30-07-13, 09:12
Τους καλοκαιρινούς μήνες μια φορά την ημέρα αν κάνουν είναι οκ.Μη φανταστείς ότι θα κάνουν πολλές φορές την ημέρα.Αν αφήσεις όλη μέρα το μπολ, το μόνο που θα κάνουν είναι να πετούν τροφή μέσα και να παίζουν λερώνοντας το νερό και όχι κάνοντας μπάνιο.

Tο μπάνιο των African Grey (& όχι μόνο...) (http://www.birdnest.gr/showthread.php?t=2613)

Rico
30-07-13, 11:18
βρηκα αυτο το ταψακι μετα απο μια ανασκαφη στα ντουλαπια!!!

http://i1312.photobucket.com/albums/t528/eleni354/IMG_20130730_103727_zpsdaaeb27a.jpg

http://i1312.photobucket.com/albums/t528/eleni354/IMG_20130730_103715_zpsb4a861fc.jpg

παρτε και μια φωτογραφια μου δωρακι!!!!

http://i1312.photobucket.com/albums/t528/eleni354/IMG_20130730_092134_zps4ea2d9b0.jpg

Rico
30-07-13, 16:24
να βαλω αυτο το ταψακι;

andreascrete
30-07-13, 16:35
Μια χαρά είναι το ταψάκι! βάλε λαδολέμονο πατατούλες τον ρίκο και ριγανίτσα και σκορδάκι και στο φούρνο στους 200 για 1 ώρα γιατί είναι μικρός και θα αρπάξει! :foodanddrink18:χαχαχα οποιοδήποτε σκεύος κάνει αν χωράει στο κλουβί του οπότε μην αγχώνεσαι, τα πήλινα βέβαια είναι τα καλύτερα γιατί δεν αναποδογυρίζουν εύκολα λόγο βάρους!

Christophoros
30-07-13, 17:00
Ok, ευχαριστώ! Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό με το μπολάκι, όμως φοβάμαι μήπως το αναποδογυρίσει...
φιλε εγω ευτιαξα μια μονοσ μου
δεν ειναι δυσκολο
1 . αγοραζισ ενα μικρο κοματι κοτετσοσιρμα (το εξαγονο) και με αυτο φτιαχνισ το σχιμα που ενα περιπου θα εχει η μπανιερα που θα φτιαξισ
2 . αγοραζεισ τσιμεντο και αμμο και κανεισ τισ καταλιλεσ προσμιξισ
στιν αρχη το κανισ λιγο νεροτο για να φτιαξισ τον πατο περιμενισ να σφικσει λιγο και μετα κανεια ακομι ενα μιγμα με πιο πιχτο πιλο για να κανισ τα πλαγια και να δοσισ σχιμα

το αφινισ να σφιξει λιγο και περνισ ενα μπολ με νερο και διαλιμενο τσιμεντο(μονο) και το περνασ 3-4 χερια απο πανο για τισ επομενεσ 3-4 μερεσ μεχρι να κλισουν ολου οι πορι το αφινισ να στεγνοσι καλα το βρεχει να φιγουν τιχον σκονεσ και μετα στο κλουβει
φισικα αν ειναι υπεθριο γτ εχει μεγαλο βαροσ

σταματης
30-07-13, 17:03
Το ταψακι ειναι οτι πρεπει κατα την αποψει μου, εαν χωραει στο κλουβι βαιβεα γιατι λιγο μεγαλο το βλεπω για να χωραει. Ο Ρικο πιστευω θα το χαρει πολυ ειναι σε ιδανικο μεγεθως, φροντισε μονο να μην το γεμησης πολυ νερο..

Rico
30-07-13, 17:43
Το ταψακι χωράει μια χαρά, όσο για το βάρος, πιστεύω με το νερό θα βαρύνει...και την κατασκευή δεν θα την έκανα...μου φαίνεται δύσκολη!

Dream Syndicate
30-07-13, 23:55
Μην κάνουμε δύσκολα τα εύκολα.

Rico
31-07-13, 00:03
μωρε ευκολη ειναι, δεν λεω!!!!! αλλα ας μην ξεχναμε το φυλο και την ηλικια μου!!!!!!!!!!

Dream Syndicate
31-07-13, 00:16
Δεν εννοώ Ελένη την κατασκευή μπανιέρας, εννοώ ότι βρίσκεις ένα σκεύος το βάζεις και κάνει μπάνιο τόσο απλά για να μην μπερδεύεσαι,με τόσα ποστ.

Rico
31-07-13, 00:19
οκα!!!!!!!!!!! ;) απο αυριο κιολας θα το δοκιμασουμε! σημερα εχαριστηθηκε πιο πολυ το μπανιο.....το νερο δηλαδη, γιατι το ψεκαστηρακι.....ετσι και βγει θα το κανει χιλια κομματια...το μισει!!!!!!!!

Konstantin AEK
31-07-13, 05:12
μπορει να ειναι οτιδηποτε απο ενα μεγαλο ταπερ ως ενα βαθυ πιατο.οτι σου φανει να κανει φτανει να ειναι ακινδυνο το υλικο(ακομα διαφωνω για το ταψακι!)πολυ το ψειριζεις οντως δεν ειναι καν σιγουρο πως θα μπει μεσα!
κι η μικρη το μισει παροτι δεν εχει πιεση κανει ντου στα καγκελα!αλλα το βρεξιμο το ευχαριστιεται ερχεται κοντα και φουσκωνει να βραχει!

Rico
31-07-13, 09:08
Δεν ξέρω αν θα του αρέσει...αν δεν, θα παραμείνω στο ψεκαστηρακι...με το οποίο γίνονται όλα λουτσα

σταματης
31-07-13, 13:51
Και εγω χρησιμοποιοω ψεκαστηρακι και φενεται οτι του αρεσει..Αργοτερα σκεφτομαι αφου εκπαιδευτη να κανει μπανιο στον νιπτηρα του μπανιου.
Αλλα στην περιπτωση σου αφου φενεται οτι δεν του αρεσει καλητερα για τον Ρικο θα ηταν να βρει συντομα μια μπανιερα!!

Rico
01-08-13, 22:24
η μπανιερα μπηκε και το μονο που εκανε ο Ρικο (μαλλον το κοντινοτερο που εκανε) ηταν να παει απο διπλα για 3 δευτερολεπτα και μετα να φυγει!!!!!!!

***το πηλινο μπορω να το χρησιμοποιησω για μπολακι φαγητου;;; (να βαζω φρουτα, λαχανικα, αυγο κλπ);;;; λεεεεεεω εγω τωρα...

Konstantin AEK
01-08-13, 22:30
η μπανιερα ειναι νεο αντικειμενο και θα το φοβαται στην αρχη.καλυτερα να την βαλεις αδεια ολη μερα ωστε να την συνηθισει και να μην σε νοιαζει αν την λερωσει χωρις νερο,οσο θα κανει μπανιο με το καταβρεχτηρι.δεν ειναι καν σιγουρο πως θα μπει στη μπανιερα ποτε ετσι κι αλλιως οποτε πολυ το ψαχνεις!το δε πηλινο ειναι μεγαλο για ταιστρα,μπαινει στον πατο και θα κουτσουλαει στο φαι,ασε που θα το φοβαται κι αυτο στην αρχη!κακη ιδεα!

Rico
01-08-13, 22:32
το οτι θα μπαινει στον πατο ακυρωσε το!!!!!! βρισκουμε πατεντα!!!!!! τωρα το μεγεθος....δεν ξερω...κι εμενα μου φανηκε μεγαλο...εχω κι αλλο ενα μπολακι πλαστικο πιο μικρο...

Rico
01-08-13, 23:16
το πλαστικο μπολακι εχει περιμετρο 15 εκ. και 1 χιλ. και βαθος περιπου 8 εκ.

Dream Syndicate
01-08-13, 23:48
Για να δεις ότι δεν τα παρατάμε με την πρώτη φορά,δηλαδή του έβαλες το πήλινο και επειδή δεν μπήκε ξαναμπαίνεις στη διαδικασία να βρεις άλλο κλπ κλπ.Συνήθως ο τρόπος που θα μάθεις να κάνει μπάνιο και το σκεύος θα είναι μόνιμη κατάσταση.Ο δικός μου έμαθε μπάνιο στα δυο χρόνια αφού είχα προσπαθήσει με πολλούς και διάφορους τρόπους.Τώρα κάνει μπάνιο σε ένα δίσκο σερβιρίσματος και μόνο εκεί.Πριν από μια εβδομάδα είπα για να δω να του βάλω ένα άλλο μπολ που του είχα βάλει στην αρχή και αρνήθηκε να κάνει.όταν του έβαλα το δίσκο του μπήκε με τη μια.

Ξεκίνησα με αυτό το μπολ

http://www.youtube.com/watch?v=fKefYZjHHKw

Πήγα σε αυτό το οποίο είναι το μόνιμο πλέον και τίποτε άλλο

http://www.youtube.com/watch?v=1T1HYFCmlcI

Επίσης λατρεύει και το μπανιο πάνω σε φυτά.

http://www.youtube.com/watch?v=EMpP_TNwV3Y

Άρα δεν σημαίνει το ότι αφού δεν έκανε τηυν πρώτη φορά δεν θα κάνει ποτέ.Συνέχισε για μερικούς μήνες και υπομονή.

Rico
01-08-13, 23:55
δεν ειπα οτι δεν εκανε, δεν θα κανει!!!!!! ξερω πως το καθετι θελει υπομονη κι επιμονη!!!!!! του αφησα το μπολ στο κλουβι για να κοιμηθει με αυτο και να το συνηθισει. Ειναι ενα μπολ ιδιο με το πρωτο που χρησιμοποιησες εσυ (πλαστικο ταπερ ειναι, δεν ξερω αν το δικο σου ειναι γυαλινο).... δεν καταλαβα τον 2ο τροπο που τον εκανες μπανιο, πως τον εβρεχες και με τι; (κουκλος ο Παρης, να σου ζησει!)

Dream Syndicate
02-08-13, 00:04
Τον είχα στο σταντ στη βεράντα και καθώς κατάβρεχα τα φυτά πήγε και εκείνος να βρέχεται όπως θα έκανε στα δάση βροχής που ζει.Από τότε το καλοκαίρι αυτό κάνω.Τον βάζω έξω και βρέχεται σε κάποιο φυτό,ενώ εγώ καταβρέχω τα φύλλα του.

Rico
02-08-13, 00:07
καλο κολπακι!!!!!