Welcome guest, is this your first visit? Create Account now to join.
  • Login:

Καλώς ήρθατε στο Bird Nest Forum.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 20

Περιοχή
    Volos
    Φύλο
    Andras
    Ζώδιο
    Parthenos
    Όνομα
    Dimitris Pitsavas
    Post Thanks / Like

My Social Networking

Follow Mits_Pits On Twitter Add Mits_Pits on Facebook

'Ενα κοκατίλ που το έλεγαν Τόμι

Για να ανοίξει ένα νέος κύκλος πρέπει να κλείσει ο προηγούμενος…
    Αυτό είναι ένα από τα μότο μου!
    Μετά από πολύ καιρό παραμονής σε φόρουμ με πουλιά ήρθε η ώρανα μιλήσω για την Τομι μου, το κοκατιλ που έχασα πριν 6 χρόνια…..
    Ας πάρω όμως την ιστορία μας από την αρχή!

Πάντα μου άρεσαν οι παπαγάλοι αλλά οι γονείς μου (κυρίως ο μπαμπάς)δεν με άφηνε να πάρω γιατί θα χαλούσαν της φωνές από τα καναρίνια (έλεγε)!
    Ήταν καλοκαίρι του 2001 και το πετ σοπ της γειτονιάς μου έφερεένα ζευγάρι γκρι (νορμαλ γκρει) και ένα ζευγάρι κίτρινα (λουτινο)!
    Μόλις τα είδα μου εκαναν ένα κλικ (ενώ ειχα δει παρα πολλεςφορες κοκατιλ, δεν ηταν η πρωτη φορα δηλαδη), πηγα να βαλω το χερι στο κλουβικαι το ένα λουτινακι πηγε να κανει επίθεση!
    Από τοτε το ερωτεύτηκα!
    Μάζεψα ολο το καλοκαιρι λεφτα και έπεισα τους φιλους μου ναμου το παρουν, και καλα, δωρο για την γιορτη μου!
    Ετσι κι εγινε!
    Ηταν το μονο που ειχε μεινει από τα 4 κοκατιλακια και ηταναυτό που μου εκανε την επιθεση!
    Όταν ρώτησα το φιλο μου ειπε με σιγουριά «αρσενικό»! Οκ λεωθα το βγαλω Tommy ώστενα παρω αργοτερα ένα θυλικο και αν το πω Thalia (η αγαπημενη μου τραγουδίστρια και ο αδρας της).
    Ετσι λοιπον 27/10 (την επομενη από τη γιορτη μου) ηρθε ΟΤομι σπιτι…..
    Η γονείς μου το δεχτήκαν καλα και η χαρα μου ηταν πολύμεγαλη!
    Την 3η μερα κατάφερα και τον ανέβασα στο χερι μουγια πολύ λιγο και αυτό μεσα στο κλουβι!
    Αρχίσαμε να ερχόμαστε κοντά, ρωτούσα συνεχεία στο πετ σοπγια τα παντα, πηρα και βιβλιο για τα κοκατιλ ώστε να του προσφέρω το καλύτεροδυνατό!
    Μετα από 1 μηνα (25/11) τον ειδα να μην παταει καλα το δεξιποδι (αν θυμάμαι καλα)…. Ειχε πρηστεί εξαιτίας του δαχτυλιδιού…
    Προσπαθήσαμε με τον πατερα μου αν το βγαλουμε αλλα τιποτα!
    Ο Τομι σε ολη τη διαδικασία ηταν κυριο!
    Μονο σε καποια φάση που τον πονέσαμε με δάγκωσε λιγο δυνατάαλλα όχι πολύ!
    Την Δευτερα τον πήγαμε στο γιατρο και του το εβγαλε και όλαηταν καλα!
    Το δαχτυλίδι το εχω ακομα!!!
    Μετα από αυτό εκανα την πρωτη απόπειρα να τον βγαλω από τοκλουβι με επιτυχία!
    Ο καιρος περνουσε και ερχόμαστε ολο και πιο κοντα!
    Καλοκαίρια κάθε απόγευμα πηγαιναμε βολτα στο κτημα του νονούμου που χαιρόταν τη φύση αλλα και να κανει επιθέσεις στα ροντβαιλερ….Χαχαχαχαχχα
    Ηταν πολύ εξυνος και αρκετα επιθετικός με ότι δεν του καθότανκαλα στο μάτι!
    Ένα απογευμα χειμωνα ηρθε στο σπιτι η νονα μου με τοκαννισακι της και μου ειπε να κατεβάσω το κλουβι από το τραπεζι για να δουμεπως θα κανει με το σκυλί….. με τα λιγα με τα πολλα το εκανα….. στην αρχή φοβόταναλλα μετα άρχισε να τη βλεπει αλλιος και ενώ το καημένο το καννις βαρέθηκε νατον μυρίζει και ξάπλωσε διπλα του…. Εντόπισε ένα τσουλούφι από τα αυτιά ναείναι μεσα στο κλουβι…. Κατέβηκε ύπουλα και το ξεμάλλιασε!!!!! Χαχαχαχαχαχαχαχα
    Μετα φώναζε και χόρευε ολο χαρα με το τσουλούφι του σκύλου στο στόμα!

Το καννις….. κάναμε κανένα 2ωρο να το βγαλουμε κατω από τονκαναπε….. χαχαχαχχα
    Μεχρι τοτε καμάρωνα για τον γιο μου τον Τομι…..
    Ενα μεσημέρι γυρίζει ο αδελφος μου από τη δουλεια και μπαίνειστι σπιτι τρεχοντας λέγοντας μου ότι το Τομι δεν είναι καλα και ότι κάθετε στοπατω του κλουβιου χωρις να κουνιέται…. Τρεχω εξω και βλεπω το γιο μου κατω καινα μη κουνιέται και απλα να με κοιτάξει….. βάζω μεσα το χερι, τον κανω στην άκρηκαι μενω με το στομα ανοιχτο!
    Ο Τομι εκανε αυγο!
    Δεν φαντάζεστε το σοκ μου!!!!!
    Εκείνη την εποχή εκανε 6-7 αυγα τα οποια και κράτησα για τηηταν κοντά το Πασχα, τα έβαψα κόκκινα και τα εβαλα σε ένα καλάθι με αυγό χήναςκαι από νανούλες κοτες (δυστυχώς δεν μου έκοψε να βγαλω καμια φοτο )!
    Εντωμεταξύ ειχε παρει και ένα φιλος μου μια λουτινητσακοκατιλιτσα με την οποια ηταν φίλες, έπαιρνα την Τομι ή αλλιος χαζο-Θωμαή (όπωςτην ελεγε η μανα μου) και πηγαίναμε για καφε, μετα από λιγο καιρο ο φιλος μουπηρε και ένα μπατζι αν την κανει παρεα!
    Τα σκηνικά που εχει κανει η Θωμαη με την Αννα δεν υπαρχουαπλα!!!!!
    Οποτε τα θυμάμαι πεθαίνω στα γελια…
    Το θεμα είναι πως η Αννα ηταν λιγο χαζουλα απ ότι φαίνετεκαι η δυκια μου εκνευριζόταν και της εκανε επιθέσεις (απλα για να την σπρωξεινα παει παραπέρα)
    Ηταν μια ΚΥΡΙΑ, παντα καμαρωτή!
    Της αρεσε πολύ το μπανιο καλοκαίρι 3 φορες τη βδομαδα και τοχειμωνα μια και μετα στέγνωμα με το πιστολακι…. Άνοιγε και της φτερουγες για νατην κανω και από κατω!
    Εκανα όμως καποια σημαντικά λαθοι στη διατροφή της….. τηςεδεινα μονο σπορους και φρούτα πολύ σπανια (ετσι μου λεγανε, ετσι εκανα)….
    Μια μερα ετσι οπως την ειχα εξω από το κλουβι και πετούσε….Πατ επεσε κατω…..
    Την κοιταξα από εδώ, την κοίταξα από εκει…. Τιποτα… μετα απόλιγο ειδα κατι στη φτερουγα…. Ειχε σπασει μαλλον λογο έλλειψης ασβεστιου απότις πολλές γέννες (άμμο ειχε παντα στο κλουβί)….
    Πήγαμε σε κτηνίατρο και ειπε ότι δεν μπορει να κανειτιποτα….. κόντεψα να πεθάνω!
    Ένα απογευμα μετα από μερικες βδομαδες τίναξε τα φτερα μεσαστο κλουβι και τοτε καταλαβα ότι έθρεψε το κόκαλο και οντως ετσι εγεινε!
    Σιγα σιγα της εκανα γυμναστική και πεταξε παλι κανονικα!
    Γενικά ηταν ταξιδεμένη…. Αθηνα εχει παει (μπήκε σε τρενο,μετρο και τραμ) και Χαλκιδική!
    Θυμάμαι σαν τωρα στην Αθηνα μολις κατεβήκαμε στο Σύνταγμαγια να παρουμε το τραμ για Φάληρο που εκατσα σε ένα παγκάκι για να της βαλωνερο και να κανω τσιγαρο (η θεια δεν ηξερε ότι κάπνιζα) και ειχα πανε στοπαγκακι στο σακο και την Θωμαη και εγω καθόμουν στο μπράτσο….. χαχαχαχαχχαχα
    Τα χρονια περνουσαν και εμεις ζουσαμε υπεροχες στιγμες!
    Με ξυπνουσε 10 το πρωι για να την βγαλω στην αυλη, με καταλάβαινεότι ερχόμουν όταν ήμουν ακομα στη γωνια και χωρις να εχει καμια απόλυτος οπτικήεπαφη (είμαστε και το 3ο σπιτι από τη γωνια και φωναζε σαν τρελη!
    Ηρθε η ωρα που θα πηγαινα φανταρος……
    Έδωσα στους γονεις μου οδηγίες και τους ειχα πει ότι είναινα με ρωτανε!
    Η Θωμαητσα όμως σιγα σιγα αρχισε να μαραζώνει…..
    Με έπαιρνε η μαμα μου τηλ και χωρις να πει καν το ονομα μουαυτή εκανε σαν τρελη!
    Οποτε επερνα αδεια και ερχονουνα ενώ χαιρόταν που με έβλεπεμε δάγκωνε αρκετα δυνατά (μαλλον ηταν το παράπονο αυτό που την ειχα αφήσει μονητης….)
    Μια μερα του Ιουλιου το 2006 επιτελους μετα από πολύ καιροειχα εξοδο και θα ερχομουνα από Λαρισα που υπιρετουσα Βολο!
    Σε ολο το δρομο σκεφτομουνα ότι θα την κανω μπανιο και ότιθα παιξουμε και τη χαρες θα κανει…
    Τα πραγματα όμως έγιναν λιγο διαφορετικα…..
    Ηρθα σπιτι και δεν εδωσα σημασία που το κλουβι δεν ηταντουτε στην αυλη αλλα ουτε στο τραπεζι μποστα στο παραθυρο και ενώ ειπα 2κουβεντες με τη μανα μου εκανα προς το δωματιο για να αρχισω να αδιαζω το σακο!
    Η μανα μου εκανε τα παντα ώστε να με πιασει την κουβεντα καινα μη παω, αλλα δε γινοταν καποια στιγμη θα πήγαινα….
    Μπαίνοντας ειδα το κλουβι σκεπασμένο ελαφρος με μια πετσετααπό ηταν απλωμένη στην απλώστρα διπλα από το κλουβί!
    Αρχισα να την φωναζω αλλα δεν εβλεπα κίνηση…. Σηκώνω τηνπετσετα…. Πουθενα η Τομι….. βγηκα εξω και ειδα τη μανα μου με σκυμμένο το κεφαλη…..
    -Μαμα που είναι η Τομι?
    -Να να σου εξηγήσω…..
    -Ασε τις εξηγήσεις και πες τωρα!
    -Τι νομιζεις ότι εγινε?
    -Σας εφυγε!
    -Όχι, λεει η μανα μου….
    Και αρχισε να μου λεει ότι εδώ και πολύ καιρο το πουλι δενηταν καλα, δεν ετρωγε, καθόταν μαζεμένη, δεν εκανε χαρες και γενικα δεν ηταν ηΘωμαη που ηξεραν!
    Πήγαν στο γιατρο και τους ειπε ότι δεν μπορει να κανει κατι,ή θα την αφήσουν ετσι κι οσο αντεξη ή να την πανε από εκει που την πήραμε ώστενα εχει παρεα (ουτε λογος για να παρουμε άλλο να της κανει παρεα!), την τάιζανστο στόμα εδώ και μερικες μερες και τελικά ένα μεσημερι ξεψύχησε στα χερια τηςμανας μου!
    Μου ειπε ότι εχει 10 μερες που εχει πέθανε και ότι την εχειστην κατάψυξη για να τη δω αν θελω!
    Ηθελα πολύ να την δω αλλα δεν την ειδα!
    Ηθελα να τη θυμάμαι όπως όταν ηταν καλα και παίζαμε με τιςωρες!
    Τοτε η μαμα μου με παρακάλεσε να μην ξαναμπει πουλι στοσπιτι!
    Μεχρι τωρα δεν εχει μπει, αλλα συντομα (αν όλα πανε καλα) θαεχουμε νέο μελος στην οικογενια!
    Το τραγικό είναι πως όταν μιλούσα με τη μανα μου τη ρωτούσα«τι κανει η Τομι» και μου ελεγε ότι χορευει (ετσι εκανε παντα όταν μιλούσαμεστο τηλ) ενώ η Τομι ηταν πεθαμένη……

Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστω οσους διαβασανε τηνιστορια μας!
    Την Θωμαητσα μου δεν θα την ξεχασω ποτε, θα είναι παντα η«κορη μου» και θα την αγαπαω για οσο ζω!

Να εισαι καλα εκει που εισαι ψυχουλα μου και να ξερεις ότι ομπαμπας δεν σε εχει ξεχασει και ότι σε αγαπαει παρα πολύ!!!!

Περιοχή
    Volos
    Φύλο
    Andras
    Ζώδιο
    Parthenos
    Όνομα
    Dimitris Pitsavas
    Post Thanks / Like

My Social Networking

Οι φωτος δεν ειναι καλες γιατι ειναι απο παλιο κινητο.....

Uploadedwith ImageShack.us

Εδω ειναι με τους φιλους της την Αννα και τον Νικο , η Τομι ειναι δεξια
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mits_Pits : 25-06-12 στις 18:15

Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Φύλο
    Andras
    Ζώδιο
    Ixtheis
    Όνομα
    Ζαχαρίας
    Κατοικίδιο
    Cockatiels ( Joy και Emmα , Τομμυ και Γουεντι) ) , Marcus και Ολιβερ(Οι σκυλοι μου)
    Post Thanks / Like

My Social Networking

Add zack27 on Facebook
    Visit zack27's Youtube Channel
    Πολυ ομορφη ιστορια Δημητρη!!! το δεσιμο σας με τη μικρη πρεπει να ηταν πολυ δυνατο!!! να θυμασαι παντα τις ομορφες στιγμες που περασατε μαζι!
    νομιζω οτι ηρθε η ωρα να αποκτησεις ενα τουλουφακι σιγα σιγα!

You live in a world where u didn't listen and u didn't care so i'm floating on air ...

4. Thanks Mits_Pits thanked for this post
    Likes ananda, vagelis76, Mits_Pits liked this post

Περιοχή
    Volos
    Φύλο
    Andras
    Ζώδιο
    Parthenos
    Όνομα
    Dimitris Pitsavas
    Post Thanks / Like

My Social Networking

Μπαααα οχι Ζαχο... δεν ειμαι για τσουλουφι γιατι θα το συγγρινω με τη Θωμαητσα και θα ειναι αδικο....
    Για μπιζελη με κοκκινη μυτη ειμαι!!!!

6. Likes Agapi, ananda, vagelis76, Sissy, dia, Douke-Soula liked this post

Περιοχή
    Κολχικό, Λαγκαδάς, Θεσσαλονίκη
    Φύλο
    Gynaika
    Ζώδιο
    Karkinos
    Όνομα
    Γεωργία (+Στάθης)
    Κατοικίδιο
    1 Budgie ( Amy ) (Στάθης:2 Budgies,τον Ρίκο&την Ασπρούλα)
    Post Thanks / Like
    Πολύ όμορφη η ιστορία σας Δημήτρη!!! Να θυμάσαι όλες αυτές τις υπέροχες στιγμές σας!!! :)

Σύντομα να αποκτήσεις ένα νέο φτερωτό φιλαράκι!!!

8. Thanks Mits_Pits thanked for this post
    Likes vagelis76, Mits_Pits liked this post

Φύλο
    Andras
    Ζώδιο
    Ixtheis
    Όνομα
    Aνδρέας
    Κατοικίδιο
    Κοκατίλ, ροζέλα
    Post Thanks / Like
    Νομίζω ότι έπρεπε να τα γράψεις όλα αυτά Δημήτρη. Ήταν σαν εξομολόγηση και καλά έκανες. Με το καλό να δεχτείς το μπιζέλι σου.

10. Thanks Agapi, Mits_Pits, Sissy thanked for this post
    Likes Agapi, Mits_Pits, vagelis76, Sissy, zack27 liked this post

Περιοχή
    Αθηνα
    Φύλο
    Gynaika
    Ζώδιο
    Tojotis
    Όνομα
    ntia
    Κατοικίδιο
    1 rosella , 2 cockatiel , ενυδρειο με χρυσοψαρα
    Post Thanks / Like

My Social Networking

Add dia on Facebook Add dia on Google+
    Πολύ γλυκιά η ιστορία σου με την Τόμι. Το δέσιμό σας πολύ αληθινό και πολύ δυνατό. Να την θυμάσαι πάντα με αγάπη αλλά χωρίς στεναχώρια, έτσι θα ήθελε. Να θυμάσαι τις τόσες ωραίες στιγμές που περάσατε μαζί και να χαρίσεις την στοργή σου και την αγάπη σε μια άλλη Τόμι που θα το έχει ανάγκη.

12. Thanks Mits_Pits thanked for this post
    Likes Agapi, Mits_Pits, ananda, vagelis76, Sissy liked this post

Περιοχή
    Αθήνα-Βουλιαγμένη-Σπέτσες
    Φύλο
    Gynaika
    Ζώδιο
    Tojotis
    Όνομα
    Σίσσυ
    Κατοικίδιο
    Μάριος ( forpus pacific blue parrotlet) Carlo (blue pastel parrotlet) Τζό (pug)
    Post Thanks / Like

My Social Networking

Add Sissy on Facebook
    Visit Sissy's Youtube Channel
    Πιστεύω πως οι περισσότεροι εδώ μέσα μπορούμε να σε νιώσουμε Δημήτρη, είναι τόσα πολλά τα συναισθήματα που μας κάνουν να νιώθουμε αυτά τα μικρά πλασματάκια...
    Με το καλό να δεχτείς το....μπιζελάκι σου!! :)

14. Thanks Mits_Pits thanked for this post
    Likes Agapi, Mits_Pits, ananda, vagelis76 liked this post

Περιοχή
    Καλαμάτα
    Φύλο
    Andras
    Ζώδιο
    Ixtheis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Κατοικίδιο
    Ένα παπαγάλο blue crown conure τον Πάρη
    Post Thanks / Like

My Social Networking

Follow Dream Syndicate On Twitter Add Dream Syndicate on Facebook Add Dream Syndicate on Google+ Add Dream Syndicate on MySpace
    Visit Dream Syndicate's Youtube Channel
    Συμφωνώ με τη Σίσυ.Με το καλό το νέο σου πουλάκι.

16. Thanks Mits_Pits thanked for this post
    Likes Sissy, Agapi, Mits_Pits, ananda, vagelis76 liked this post

Περιοχή
    Ρέθυμνο-Κρήτη
    Φύλο
    Andras
    Ζώδιο
    Karkinos
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Κατοικίδιο
    Παπαγάλοι Patagonia conure-Σπύρος, cockatiels Γκούσταρ,Λάσερ,Γκρέιζυ,Κουίν , Καναρίνια , Ψάρια
    Post Thanks / Like

My Social Networking

Follow vagelis76 On Twitter Add vagelis76 on Facebook
    Visit vagelis76's Youtube Channel
    Απίστευτη ιστορία !!!!
    Να τη θυμάσαι πάντα Δημήτρη !!!

Καιρός όμως να αποκτήσεις ένα καταπράσινο μπιζέλι ...νομίζω ότι θα σου ταιριάζει !!!:smiling23:

18. Thanks Mits_Pits thanked for this post
    Likes Agapi, Sissy, Mits_Pits liked this post

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία